Resultater 2022

Resultater af de enkelte spilledage kan ses i Golfbox under spilledato. Det samlede resultat af alle spilledage kan ligeledes løbende ses i Golfbox under Order of Merit.

Resultaterne herunder er derfor alene for de specielle turneringer over året.

Vindere af Scramblematch 26/4:
Henriette Karbo / Laila Wik / Annette Vollertsen / Majbritt Rossau (27 slag netto).

Vindere af Lyserød Tirsdag 3/5:
A-rækken Marianne Esbensen (matchresultat 52)
B-rækken Anne-Marie Tvilum (matchresultat 55)
C-rækken Lene Kamstrup-Larsen (matchresultat 61)
D-rækken Jytte Andreasen (matchresultat 60)

Vindere af Irish Rumble 24/5:
Sonja Ove
Birte Kildgaard
Kirsten Grandahl
Birthe Petersen
(72 point)

Vinder af Fairwayhits 31/5:
Hanne Gylvin (8 hits, vinder ved lodtrækning)

Vinder af nærmest flaget i 2 slag 31/5:
Bente Nøhr (Birdie)

Janes match 17/5:
A-rækken: Birthe Ankjær
B-rækken: Bodil Møller Nielsen
C-rækken: Marianne Bindslev Hansen
D-rækken: Hanne Gylvin

Vindere af puttekonkurrence 14/6:
9-hullers rækken: Hanne Salling med 18 puts
A-rækken: Lis Brammer med 28 puts
B-rækken: Henriette Karbo med 28 puts
C-rækken: Lis Nielsen med 29 puts
D-rækken: Mette Svendsen med 33 puts

Vinder af længste drive 12/7:
Bente Nørhr

Vinder af puttekonkurrence den 19/7:
A-rækken Sinja Nyholm med 24 putts
B-rækken Karen Ringsing med 29 putts
C-rækken Lissi Buch-Nielsen med 31 putts
D-rækken Lene Vangsted Jensen med 30 putts
9-hullers rækken Hanne Salling med 20 putts.

Vindere af holdspillet med lyserøde bolde den 16/8:
Majbritt Rossau / Grazyna Poulsen / Marianne Esbensen / Inge Nyberg (45 points)
Vindere ved udflugt til HGK 30/8:
A-Række
1. Birgit Platou – 36 point
2. Annie Madsen – 36 point
3. Karen Ringsing – 36 point
11. Merete Elleboe – 34 point
20. Lisbeth Køster – 29 point
B-Rækken
1. Kirsten Grandahl – 41 point
2. Linda Schoubo Bayer – 40 point
3. Lea Larsen – 40 point
11. Anne-Marie Tvilum – 32 point
20. Lone Henriksen – 29 point – Var desværre gået, så præmien gik til
21. Alis Bjergsted – 29 point
Tættest på hvid streg hul 7: Ulla Balleby
Nærmest flaget i 2 flag på hul 17: Marianne Bindslev – 2,52 m
Længste drive på hul 18: Inge Olsson

Vinder af tættest på hvid streg på hul 2, den 6/9:
Lissi Buch-Nielsen

Vinder af nærmest flaget i 2. slag på hul 8, den 27/9:
Lis Brammer

Tirsdags Cup:
Marianne Esbensen